video

Peces d'aliatge de titani per a equips mèdics

Un implant de columna es fractura a 14.000 cicles de càrrega durant les proves de fatiga PMDA. Els vostres 8-mesos d'entrada al mercat japonès. L'eina de 340.000 € està inactiva. Causa principal: desviació de la paret del fil de 0,03 mm respecte al CNC de 3 eixos: hauria d'haver estat de 5 eixos. Aquesta és la diferència entre un proveïdor que cita "peces de titani" i un que entén el flux de gra ASTM F136 per a implants de càrrega. China Super Tech Co, Ltd fabrica aquesta distinció.

  • Introducció al producte

Per què el titani proporciona allò que l'acer no pot

El titani proporciona una combinació que l'acer inoxidable o el cobalt-crom no poden replicar: biocompatibilitat que passa la citotoxicitat ISO 10993, resistència-a-pes un 40% superior a 316L i mòdul elàstic (110 GPa per a Ti{{-6Al-4V) més proper que l'acer inoxidable G12-18'Pa12-cortical GPa: redueix la protecció contra l'estrès que provoca la reabsorció òssia.

Per als fabricants de dispositius mèdics a Alemanya, Japó, Índia i el sud-est asiàtic, el titani és un requisit previ reglamentari, no una opció material. Els implants EU MDR Class IIa+ requereixen ISO 10993-1:2018. El PMDA del Japó requereix la Notificació MHLW 169. El CDSCO de l'Índia segueix les normes IMDR. Tots tres fan referència a la ISO 5832-3 per a Ti-6Al-4V, i els tres rebutgen material sense ell.

ASTM F136 vs F1472 vs F67: selecció de grau

ASTM F136 / ISO 5832-3 (Ti{-6Al{-4V ELI, Grau 23) és el grau superior per a implants-de càrrega: tiges de maluc, components femorals de genoll, gàbies espinals, implants dentals. La designació ELI limita l'oxigen al 0,13% (en comparació amb el 0,20% al grau 5), deixant caure la transició de dúctil a fràgil i augmentant la resistència a la fractura un 20%. Per als implants que sobreviuen 10+ milions de cicles de càrrega in vivo, això no és acadèmic.

Propietat

F136 (Grau 23 ELI)

F1472 (5è grau)

F67 (Grau 2 CP)

Estàndard

ASTM F136 / ISO 5832-3

ASTM F1472

ASTM F67 / ISO 5832-2

Aplicació

Implants de càrrega-

Instruments quirúrgics

Implants sense -càrrega-

Límit de rendiment (MPa)

Major o igual a 795

Major o igual a 860

Major o igual a 275

UTS (MPa)

Major o igual a 860

Major o igual a 930

Major o igual a 345

Elongació (%)

Major o igual a 10

Major o igual a 10

Major o igual a 20

Error comú: els proveïdors citen "Ti-6Al-4V" sense especificar ELI i no -ELI. Per als implants mèdics, només s'accepta F136 (ELI). F1472 (Grau 5) és per a aplicacions que no suporten -càrregues d'implant-com ara mànecs d'instruments quirúrgics. ASTM F67 / ISO 5832-2 (Grau 2 CP) és el cavall de batalla per als implants que no suporten càrrega: plaques òssies, cargols, malles cranials. La capa de passivació de TiO₂ proporciona una resistència a la corrosió 3 vegades superior a 316L en entorns fisiològics. Cada lot ha d'incloure el certificat EN 10204 3.1, l'informe de tracció ASTM E8 i la mida del gra segons ASTM E112 (menys o igual a ASTM 6 per a barres forjades). Conclusió: si el certificat no especifica ELI, suposeu que no ho és.

Com el CNC de 5 eixos redueix els defectes geomètrics

La geometria de fabricació és on els proveïdors es diferencien. Les peces de titani mèdic fallen per dos motius: defectes del material (traçables a la fusió) i defectes geomètrics (traçables a la mecanització). Una safata tibial té una superfície articular corbada (radi 30-60 mm), quilla amb retalls i 4 forats de cargol a 15-25 graus de la vertical. Al CNC de 3 eixos, això necessita 4 configuracions: cadascuna afegeix ± 0,02 mm, acumulada ± 0,08 mm. En 5 eixos, 1 configuració, total ±0,02 mm.

The math doesn't lie. A tibial tray with 0.08mm mismatch causes micromotion >150 micres sota càrrega - el llindar on el teixit fibrós encapsula l'implant en lloc del creixement ossi. L'implant falla als 3-5 anys en comptes dels 15-20. Aquest és el cost d'estalviar un 30% en mecanitzat.

Especificacions de tolerància i superfície

Capacitat

CNC de 3 eixos

5 eixos (Xina Super Tech)

Impacte clínic

Tolerància posicional

±0,08 mm

± 0,02 mm

Precisió d'ajust d'implants

Acabat superficial (Ra)

0.8-1.6 μm

0.2-0.4 μm

Redueix l'adhesió bacteriana

Complexitat de les característiques

Geometries 2.5D

3D complet + retalls

Coincideix amb el disseny anatòmic

Recompte de configuració

4+ configuracions

1 configuració

Elimina l'error acumulat

Precisió del fil

classe 6g

classe de 4h

Elimina el joc del cargol de bloqueig

La rugositat superficial (Ra) és l'especificació més citada però la menys diagnòstica. Una superfície pot tenir Ra 0,4 μm i encara amagar micro-esquerdes de 50 μm d'eines avorrides. Per a les superfícies de l'implant, Rz (menys o igual a 3,2 μm no-articulable) i l'esforç residual (preferiblement 200-400 MPa de compressió) importen més que Ra sol. China Super Tech controla el desgast de l'eina cada 8 parts mitjançant la detecció de força, manté el pH del refrigerant entre 8,5 i 9,5 i aplica un gravat àcid posterior al mecanitzat segons ASTM B600.

Què requereixen les vies normatives per mercat

Els requisits reguladors difereixen molt entre Alemanya, Japó, Índia i el sud-est asiàtic. Alemanya requereix el marcatge CE segons la UE MDR 2017/745. Per al titani implantable de classe IIb, un organisme notificat (TÜV SÜD, BSI, DEKRA) revisa la documentació tècnica segons l'annex II. El proveïdor proporciona certificats de material EN 10204 3.1, biocompatibilitat segons ISO 10993-5 i 10993-10, validació de processament (IQ/OQ/PQ) i gestió de riscos segons ISO 14971. Termini: 12-18 mesos.

Requisits del Japó, l'Índia i el sud-est asiàtic

El Japó no accepta el marcatge CE ni la FDA 510(k). Els fabricants estrangers designen un titular d'autorització de comercialització (MAH) i s'envien a PMDA segons la Notificació MHLW 169. PMDA requereix certificats de fàbrica amb registres de tractament tèrmic, a més de dades de prova de corrosió JIS T 0301 - Japó-específiques, rarament disponibles als proveïdors europeus. Termini: 10-14 mesos per a la classe III.

El CDSCO de l'Índia requereix el registre MDR 2017. Per als implants de classe C/D, és obligatori un representant autoritzat indi. Els certificats de material s'han de notar i apostilar. Els mercats del sud-est asiàtic varien: Singapur HSA accepta directament el marcatge CE (més ràpid, 3-6 mesos). Malàisia MDA requereix un registre local més CE. Indonèsia BPOM requereix dades d'assaigs clínics locals per a la classe C+ (més llarga, 18-24 mesos). La FDA de Tailàndia accepta CE + ISO 13485. Vietnam MOH requereix una llicència de distribuïdor local. El fil comú a tots: certificació del fabricant ISO 13485, traçabilitat total (EN 10204 3.1 o equivalent) i biocompatibilitat segons la sèrie ISO 10993.

 

PMF

P: Què és ASTM F136 i per què és important per als implants mèdics?

R: ASTM F136 especifica Ti-6Al-4V ELI (Grau 23) per a implants quirúrgics. El grau ELI limita l'oxigen al 0,13%, augmentant la resistència a la fractura un 20% respecte al grau 5. Per als implants que sobreviuen a cicles de càrrega de més de 10 milions, F136 és l'única especificació acceptable.

P: Quin acabat superficial podeu aconseguir a les superfícies d'implants de titani?

A: Ra 0,2-0,4 μm en CNC de 5 eixos, amb Rz inferior o igual a 3,2 μm. Gravat àcid post-mecanitzat segons ASTM B600. Tensió residual compressió verificada 200-400 MPa. Informe d'integritat superficial inclòs amb cada lot.

P: Subministreu certificats EN 10204 3.1 per als organismes notificats alemanys?

A: Sí. Els certificats inclouen el nombre de calor, l'anàlisi química (ICP-OES), les propietats mecàniques (ASTM E8), la classificació d'inclusió (ASTM E45), la mida del gra (ASTM E112). TÜV SÜD i BSI els han acceptat per a les revisions de fitxers tècnics MDR des del 2019.

Com el flux de treball d'adquisicions determina l'alliberament del lot

El flux de treball d'adquisició determina si el vostre primer lot passa la inspecció d'entrada. Cada pas produeix documentació que s'inclou directament al vostre fitxer tècnic MDR, aplicació PMDA o dossier CDSCO. La documentació està integrada a la fabricació, no un lliurament independent. Aquí teniu el procés de 7 passos que fem per a cada comanda de titani mèdic.

1. RFQ amb dibuixos → pressupost de 24 hores (qualitat del material, tolerància, quantitat, termini de lliurament segons ASTM F136)

2. Confirmació del material → reserva de lot de calor + EN 10204 3.1 vista prèvia d'ATS Xina

3. Prototip (50 unitats) → Validació CNC de 5 eixos + informe Zeiss CMM (15 dimensions per AS9102)

4. Inspecció del primer article → FAI segons AS9102 (acceptat pels reguladors de la UE/JP/IN)

5. Producció (500+ unitats) → inspecció en procés-cada 25 parts + AQL 1.0 segons ISO 2859

6. Alliberament del lot → certificat de conformitat + registre del lot + matriu de traçabilitat segons ISO 13485

7. Enviament → embalatge-purgat de nitrogen segons ASTM D4169, registrador de dades de temperatura a petició

Per què China Super Tech proporciona documentació que sobreviu a la revisió

China Super Tech Co., Ltd. (moly-tungsten.com) ofereix peces d'aliatge de titani als fabricants de dispositius mèdics de 27 països. La nostra operació de titani funciona amb centres de mecanitzat de 5 eixos DMG MORI i Mazak, amb metrologia de Zeiss CMM i comparadors òptics Keyence. Aprovisionament de material validat mitjançant ATS (Xina) i SGS (Japó). Certificació ISO 9001:2015, ISO 13485:2016 en curs (Q1 2026).

No competim en les botigues d'eix. 3-preu a Wenzhou coteixen un 30% més baixes. Competim en la documentació que sobreviu a la vostra revisió de l'organisme notificat, preguntes PMDA i auditoria de qualitat interna. Sona car? No ho és. Un certificat de material rebutjat costa 10 vegades més en retard de la línia de temps. Fes les matemàtiques.

Sol·liciteu un paquet de mostres de material gratuït (cupons F{136 + F67 amb certificats EN 10204 3.1) - enviat per DHL en 48 hores, sense cap càrrec ni cap obligació per als fabricants de dispositius mèdics qualificats. Envieu dibuixos a [email protected] per obtenir un pressupost de 24 hores amb una vista prèvia de la documentació completa.

 

 

 

 

 

 

 

Etiquetes populars: peces d'aliatge de titani per a equips mèdics, peces d'aliatge de titani de la Xina per a fabricants d'equips mèdics, proveïdors, fàbrica

Enviar la consulta

(0/10)

clearall